A nedvszívó glicerin
A glicerin erősen nedvszívó (higroszkópos) anyag, emiatt a kozmetikai ipar fontos alapanyaga. Kézvédő, hidratáló krémeket készítenek belőle. A glicerines krém ugyanis megköti a levegő nedvességét, ezáltal megakadályozza a bőr kiszáradását. A magas glicerintartalmú krémek ilyen célra nem jók, mivel a bőr nedvességtartalmát is megkötik, így kiszárítják azt. Felhasználják nedvesen tartó adalékként a tubusos festékekhez, rúzsokhoz, cipőpasztákhoz, a bélyegzőpárnák festékéhez.
Nagy mennyiségben hasznosítja a műanyagipar is (pl. a poliuretán habok gyártásánál):

Nitroglicerin (glicerin-trinitrát)
A glicerinből nagy hatású robbanószert, nitroglicerint is gyártanak. Veszélyes vegyület, mert ütésre, rázkódásra is felrobbanhat. Alfred Nobel fedezte fel, hogy a kovafölddel (porózus anyaggal) átitatott nitroglicerin (a dinamit) biztonságosan használható, mert csak gyújtás hatására robban.
A nitroglicerint gyors és erős értágító hatása miatt különböző szívgyógyszerek alapanyagaként is használják.

Édes vegyületek: a cukoralkoholok
Mik azok a cukoralkoholok?
A nevükkel ellentétben se nem a hagyományos értelembe vett cukorhoz, sem pedig alkoholhoz nem tartoznak. A cukoralkoholok ugyanis a szénhidrátok redukciójából - az a folyamat, mely során a vegyületből oxigént vonnak el- képződő többértékű alkoholok. A természetben is megtalálható anyagokról van szó, de mesterségesen is előállíthatják.
Lassú felszívódású szénhidrátok lévén remekül beilleszthetőek cukorbeteg diétába is, hiszen lassan emelik meg a vércukorszintet. A fehércukorhoz képest kb. feleannyi energiát tartalmaznak. Nagy előnyük továbbá, hogy a szájban található baktériumok számára nem jelentenek tápanyagot, így nem roncsolják a fogakat.
Bár rengeteg előnnyel rendelkeznek a cukoralkoholok, nagy hátrányuk, hogy nagyobb mennyiségben az érzékenyebbeknél hasmenést, görcsöket, puffadást válthat ki. Továbbá nem karamellizálódnak, és mélyen a pénztárcába kell nyúlni vásárlásukhoz.
A legnépszerűbb cukoralkoholok közé tartozik a szorbit, a mannit, az eritrit, a xilit és a maltit.
Alternatív energia: a bioetanol
A bioetanol kifejezés alatt olyan, nagyrészt etil-alkoholból (etanolból) álló üzemanyagot értünk, melyet biológiailag megújuló energiaforrások (növények) felhasználásával nyernek abból a célból, hogy benzint helyettesítő, vagy annak adalékaként szolgáló motor-üzemanyagot kapjanak Otto-motorokhoz.
A bioetanol gyártásának alapanyaga általában vagy magas cukortartalmú úgynevezett "energianövény" (például cukorrépa, cukornád) vagy olyan anyagot tartalmazó növény, melyet kémiai-biológiai reakciók sorozatával cukorrá lehet alakítani (például keményítőtartalmú növények: kukorica, búza, burgonya satöbbi, vagy cellulóz tartalmú növények: fa, fűfélék, gabonaszárak, szalma). 1 kg szacharózból 538-700 g, vagy 648-843 l bioetanol nyerhető ki.
Az alapanyag előkészítés során a cél általában az alapanyag szemcséinek makroszkopikus méretcsökkentése darálással, majd a rostok, sejtfalak szétroncsolása, hogy a későbbi kémiai és biológiai reakciók a lehető legnagyobb felületen mehessenek végbe. A hidrolízis során savas hidrolízissel, vagy enzimes hidrolízissel történik meg a hosszú szénhidrát-láncok feldarabolása és glükózzá alakítása. Az erjesztés során élesztő bekeverésével, hűtött körülmények között történik meg az alkohol előállítása, az eredmény a nyersanyagtól és annak előkészítésétől függő, de alacsony alkoholtartalmú (10-18%), nagy víztartalmú és szilárd maradványanyagot is tartalmazó cefre. A cefréből az alkohol kivonása több fokozatú desztillációval történik, a desztilláció végterméke általában 95-96%-os alkohol, melyből általában molekulaszűrő segítségével érik el a 99,9%-os tisztaságot. A tiszta alkoholt a végfelhasználásnak megfelelően denaturálják vagy benzinbe keverik. A maradványanyagot is kezelik, hogy annak szárazanyag-tartalmát takarmányozásra lehessen használni.
A bioetanol magasabb oktánszáma, így jobb kompressziótűrése miatt a motor hatásfokát és teljesítményét is növeli. A jelenlegi (Otto-motoros) autókban ugyanakkor csak max. 20-22% arányban keverhető be. A 2007 eleje óta szabványos E85 üzemanyag egy keverék, amely 85% bioetanolt és 15% benzint tartalmaz. Ezt az üzemanyagot hagyományos autókban nem lehet felhasználni, de ma már szinte az összes nagyobb autógyár kínálatában megtalálhatóak a tiszta benzin és az E85 befogadására is képes, úgynevezett rugalmasan hajtott motorokkal rendelkező járművek (Flexible Fueled Vehicle, FFV). Néhány országban a bioetanolos benzinkutak száma is rohamosan nő: Svédországban 2004. júniusában 100, 2007. márciusában már 800 ilyen benzinkút volt. Magyarországon 2007. szeptemberében összesen három ilyen kút volt.
A bioetanol évente megújuló növényekből előállított üzemanyag, és mint bioüzemanyag, elvileg semleges hatású az üvegház-hatásra. A megújuló energiaforrásokhoz hasonlóan ugyanis a bioetanol elégetésekor a légkörbe kerülő szén-dioxid és más üvegház hatású gázok a következő évben felnövő növények ) testébe visszaépülnek. Ez az egyenlőség azonban csak akkor áll fenn, ha a felhasznált növényeket olyan helyen termesztik, ahol egyébként semmi sem volt. Előnyként említik azt is, hogy bioetanol nyersanyagát ásványkincsekben szegény, mezőgazdasági területeken is elő lehet állítani, így a kőolajban szegény országok (például Magyarország) importfüggősége csökkenthető, valamint a helyi munkaerő is nagyobb mértékben foglalkoztatható. A bioetanol gyártás hátránya a gyártási folyamat fajlagosan magas villamosenergia- és hőenergia igénye.
https://real.mtak.hu/101832/3/Bioetanol%20javitott%202%20verzio_REALba.pdf
https://alternativenergia.hu/felfutoban-a-magyar-bioetanol-program/13134
